5 tüütut asja, mis mind kõige rohkem häirivad

tuutused

Miks mingid asjad meid häirivad? Ma ei räägi suurtest probleemidest ja muredest, vaid lihtsalt sellised pisikesed asjad, millel me laseme naha vahele pugeda ja mis meie meeleolu ühel või teisel viisil häirivad. Kõige tüüpilisemad näited sellest valdkonnast tulevad ilmsiks kooselus kahe inimese vahel, kus mingid detailid teise inimese omadustes hakkavad meid äkki hirmsasti häirima. Paarisuhtes muutuvad need häirivad pisiasjad pikapeale üksteise kallal näägutamiseks, mis omakorda ajab närvi ja mis lõppkokkuvõttes muudab kooselu üldse üsna võimatuks ja toob kaasa juba suuremad jamad.

Viimaste aastate jooksul olen hakanud eriliselt neid momente märkama ja olen tihti avastanud end mõttelt, et kas see, mis mind just häiris, on ikka maailmarevolutsiooni koha pealt oluline? Õnneks ei ole minu suhtes selliseid klassikalisi häirivaid asju. Näiteks üks paljulevinud tüütu tegur – mehed jätavad prill-laua üles… Samas, kui mees läheb tualetti, tõstab selle üles, siis how keeruline on naistel see alla lasta? Mina näiteks selliseid asju ei märka, aga minu praegune elukaaslane muidugi seda ka ei tee…vist? Selliseid täiesti loogikavabu häirivaid asju on nii laialdaselt levinud. Seega tegelikult ei tasu neid asju üldse tõsiselt võtta ja püüda pigem tegeleda muude asjadega, kui ennast häirida lasta.

2ts5hna67k8-matthew-henry

Kui ma noorem olin, siis oli mul häirivaid tegureid oluliselt rohkem. Pubekana muidugi häiris mind pea-aegu kõik. Eriti hommikul mind üles äratav ema, kes tuli ja hüüdis ukse vahelt kiledal toonil: „üles, üles, üles, puder jahtub ära!“ See oli jube häiriv, aga kui ma praegu sellele mõtlen, siis see oleks lihtsalt ideaalne äratus. Keegi on juba hommikul üleval, keedab sulle pudru valmis ja hoolitseb selle eest, et sa sisse ei magaks. See kõik paneb mind mõtlema sellele, et kui palju energiat ma raiskasin pisiasjade pärast pahurdamisele ja ei näinud sealjuures nende asjade positiivsemat poolt.

Aga siiski on ka praegu mõningad asjad, millega on raske arvestada ja nende helget poolt näha. Võimalik, et ka need jooksevad ajapikku paika. Ma olen kuulnud, et paljud neist peaksid korda saama peale laste saamist, eks ole näha.

Liiga aeglane tempo

Minult on mitmeid kordi küsitud, et kuidas ma jõuan tegeleda saja asjaga korraga. Ei jõuagi korraga tegeleda, iga asi nõuab oma aega ja sealjuures tuleb kõiki asju teha korraliku tempoga. Minu moto on teha kõik kiiresti, aga hästi. Ja mind häirib see, kui mind ümbritsev ei liigu minuga samas tempos. Eriti hull on olukord siis, kui mul on väga kiire ja minu kuskile kohale jõudmist takistab näiteks liiga aeglane poemüüja, kes kliendi teenindamise asemel näiteks nutitelefoni piilub vms. Siit jõuame ka minu teise punktini, milleks on hilinemine.

elayn_yscvg-erwan-hesry

Hilinemine

Ma ise püüan alati olla võimalikult täpne ja mitte hilineda. Enamasti jõuan tänu sellele kohale ka oluliselt varem, mis annab mulle veidi aega oma tegevused läbi mõelda. Muidugi on võimalik hilinemisele leida vabandusi, kuid minu jaoks on eriliselt vastuvõetamatu olukord, kus ma näiteks ootan kedagi, ma helistan talle, et uurida, kaugel see inimene juba on (ma ei ole väga kärsitu ja minutise hilinemise tõttu kedagi veel kõnedega pommitama ei hakka), ja vastuseks saan, et ma olen juba maja ees, tulen kohe üles. Ja siis ma ootan teda veel pool tundi? Selliseid olukordi on mul üsna palju juhtunud, ja ilmselt on teiselt poolt vaadates asi lihtsalt selline, et mind üritatakse justkui maha rahustada, et ärgu ma muretsegu, küll ta jõuab ja arvatakse, et sellega muutub kohe probleem olematuks, kui heatahtlikult luisata end veidi paremaks ja mitte oma viga tunnistada. Reaalsus on aga vastupidine, see ajab mind endast veel rohkem välja. Lahendusena olukorrale näen vaid seda, kui hilineja annab varakult oma hilinemisest teada ja ma saan selle muidu ootamisele kulutatud aja hoopis muuks otstarbeks ära kasutada. Minu  jaoks on väga oluline teada täpselt, mida ma järgmiseks teen, ning kuidas ma oma aega kõige otstarbekamalt kasutatud saaksin. Minu jaoks on näiteks oluline pidada plaani ja joonistada skeeme, et kõik jookseks plaanipäraselt.

Tehnilised jamad

Eriti veebipõhised. Näiteks miks ma ei saa seda fonti siin suuremaks? Kuidas see käib? Miks ma ei leia sellele lahendust? Aaa, ooo! Tehniliste jamadega on muidugi see hea asi, et kui nad mind närvi ajavad, siis ma leiutan senikaua, kuni need korda saavad. Selle fondi naljaga on loodetavasti sama lugu 🙂

derxvssqndm-artem-sapegin

Liigne uhkus ja egoism

Vahel mõne liiga enesekeskse inimesega suheldes kohe tekib selline ebamugav tunne, nagu ma oleksin just raisanud oma aega täiesti valesse kohta. Ja ma ei jaksa ka eriti pikalt kuulata teiste inimeste eneseimetlust ja kiidusõnu. Loomulikult mul on väga hea meel, kui mu enda sõpradel läheb hästi, või tegelikult mul on hea meel kui ÜLDSE inimestel läheb hästi. Senikaua, kui nad on sisimas heatahtlikud ja toredad, ning ei ole oma edu saavutamiseks teinud midagi ebaausat.

Ebaõiglus

See on tegelikult juba kooliajast mind saatnud, et ma võin täiesti vabalt minna kellegagi vaidlema kolmanda isiku pärast, kui talle on tehtud ebaõiglaselt liiga. Koolis ma olin klassivanem ja alatasa tuldi minu poole jutuga, et „Heidi, mine ütle sellele õpetajale, et me ei saa aru, või et ta võiks midagi teisiti teha“. Muidugi ma läksin ja tegin selle vaidlemisega tihti enda elu päris kibedaks, aga õiglus peab valitsema ja liiga teha lihtsalt ei tohi. Seda nii inimeste, loomade kui ka elutute asjade osas.

hanqc3_ktqu-elizaveta-korabelnikova

Kuidas nendele teguritele vastu astuda?

Aga võib-olla ootab telefoni vaatav poemüüja elulise tähtsusega kõnet või sõnumit, äkki on tema elus just midagi sellist juhtunud, mis tekitab talle masendust või stressi ning ta ei suuda seda olukorda enda kasuks ümber mängida? Võib-olla hilinev äripartner sattus tulles liiklusõnnetusse või juhtus midagi muud ootamatut? Võimalik, et ta ise sattus kokku aegaste inimestega, kellel juhtus omakorda midagi, mis põhjustas midagi… Võimalik, et liigselt uhked ja enesekesksed inimesed on hoopis kaitsepositsioonis, sest neil on minevikust raskeid kogemusi? Samuti võivad ebaõiglaselt käituvad inimesed enda vaimseid haavu sellega kinni lappida, sest see tekitab neis kergendustunnet? Võimalik, et nad lihtsalt soovivad ka tähelepanu ja mõistmist ning ei ole tegelikult üldse halvad inimesed? Ehk et igal mündil on kaks poolt, see on fakt. Kas me suudame neid õiges olukorras näha? Selles on küsimus.

nvlcsizedm0-boram-kim

Kõik fotod www.unsplash.com

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save